M.Eğitim Bakanlığı, 'Engelsiz okul modeli' geliştirilmesi amacıyla çalışma başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 'Engelsiz okul modeli' geliştirilmesi amacıyla başlattığı 'Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' için pilot il seçilen Zonguldak'ta çalışmalar başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 'Engelsiz okul modeli' geliştirilmesi amacıyla başlattığı 'Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' için pilot il seçilen Zonguldak'ta çalışmalar başladı. İlk toplantıda, yerel kamu kurumu, belediye, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine projeyle ilgili bilgi verildi.

Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse ettiği proje için İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Siirt, Samsun, Kahramanmaraş, Erzurum ve Ağrı ile birlikte pilot il seçilen Zonguldak'ta ilk toplantı yapıldı.

Emirgan Oteli'nde düzenlenen toplantıda, ulusal ve uluslararası uzmanların oluşturduğu Proje Teknik Destek Ekibi'nde yer alan Mehtap Suna ile Nick Peacey ve Dr. Phil Bayliss, proje hakkında bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı Proje Direktörü Mehtap Suna, geçen 16 Mart'ta uygulamaya konulan proje için 7 milyon euroluk kaynak ayrıldığını söyledi. Suna, 30 ay sürecek projeye yerel kamu kurumları, belediyeler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımını sağlayacaklarını belirtti. Projenin temelini, engelsiz okul modelinin geliştirilmesi olarak belirlediklerini kaydeden Mehtap Suna, şöyle konuştu:

"Engelsiz okul modeliyle tüm Türkiye'deki özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimlerinin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca verilecek eğitim ve kampanyalar aracılığıyla yetersizliği olan bireylerin toplumla bütünleştirilme olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. Bunun yanında hizmetçi eğitim, psikolojik değerlendirme tanılama araçları ve müfredata dayalı değerlendirme aracılığı ile öğretmen gelişiminin sağlanarak engelli bireylerin eğitime erişim fırsatlarını arttırmak ve öğrenme ortamlarını geliştirmek de hedeflenmektedir. Ayrıca, okul merdivenleri, sınıflar, sıralar ve kısacası engellilerin kullanmakta zorlandıkları tüm araç ve gereçler, kendi kullanımlarına uygun hale getirilerek eğitimlerini daha iyi şartlarda sürdürmeleri amaçlanıyor. "

Zonguldak'ta, Karaelmas İlköğretim Okulu'nun proje için pilot okul seçildiğini kaydeden Suna, tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin desteğini beklediklerini söyledi.
Cihan