Engelli sporcuları taşıyacak araçlar hazır

Gençlik ve Spor Bakanlığı, engelli sporcuların spor tesislerine ulaşımını sağlamak üzere özel donanımlı araçları ürettirerek 81 ile dağıtmaya başladı. Araçları inceleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel donanımları ile dikkat çeken araçlara hayran kaldı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı binasının açılışını gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, engelli sporcuların spor tesislerine ulaşımını sağlayan araçları gezdi. Bakanlıktan ayrılışı sırasında üzerinde 'Sporda Engelleri Kaldırıyoruz' yazıları ile giydirilen araçları fark eden Başbakan Erdoğan, araçları içine girerek incelemelerde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, eşi Emine Erdoğan ile birlikte araçların içine giren Başbakan Erdoğan'ı bilgi verirken; araçların paralimpik sporcuların spor tesislerine ulaşımında hayati bir işlev göreceğini ifade etti. Kılıç, paralimpik sporcuların evlerinden alınıp spor saha ve tesislerine ulaşmasını sağlayacak araçlardan ilk etapta 8 adet ürettiklerini, özel donanımlı araçların çok kısa bir sürede 81 il sokaklarında engelli vatandaşlara hizmet edeceğinin müjdesini verdi. Araçları ilgiyle inceleyen Erdoğan, paralimpik sporcuların spor tesislerine, spor tesislerinden evlerine ücretsiz ulaşımını sağlayacak özel donanımlı araçlara hayranlığını gizleyemedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, engelli sporcuların spor tesislerine ulaşımını sağlamak üzere özel donanımlı araçları ürettirerek 81 ile dağıtmaya başladı. Araçlar ilk etapta 8 kente gönderildi. Özel donanımlı araçlar ücretsiz olarak hizmet verecek. İlk parti özel donanımlı araçlar Ankara, Aksaray, Adıyaman, Bursa, Erzurum, Sakarya, Samsun, Tokat'ta hizmet verecek. Bakan Kılıç, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlere birden fazla araç tahsis edeceklerini ifade etti.

ARAÇLARA NASIL ULAŞILACAK?

Paralimpik sporculara hizmet verecek araçlar kentlere gönderildikten sonra valiliklerden alınan bilgiler ışığında spor yapmak isteyen engelli bireyler tek tek belirlenecek.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri tarafından engelli bireylere spor yapma bilinci konusunda bilgiler verilerek, adres bilgileri ve spora yatkınlıkları tespit edilen engelli vatandaşlar, evlerinden alındıktan sonra spor tesislerine ulaştırılacak. Spor tesislerinde uzman eğitimcilerin ve uzman doktorların gözetiminde spor yapacak olan engelli vatandaşlar daha sonra evlerine bırakılacak.

Bu hizmet karşılığında Gençlik ve Spor Bakanlığı, engelli vatandaşlardan hiçbir ücret almayacağı, engelli vatandaşlar arasında çok yetenekli olanların paralimpik branşlarda milli takımların ana kaynağını oluşturması hedefleniyor.

zaman